Ideális munkahely – a szememnek!
A szem számára ideális munkahelyen tiszta, páradús a levegő, és lehetőség szerint nagyrészt természetes világítást alkalmaznak. Fontos, hogy ha mégis szükséges a mesterséges fény, annak kialakítása szakszerű legyen, illetve fokozott figyelmet fordítsanak a számítógép-monitor megfelelő elhelyezésére. Sokat segít a rendszeres szemtorna.
Természetes és mesterséges világítás
Minden életkorban fontos, hogy a természetes fényforrás aránya a lehető legnagyobb legyen a mesterséges világításhoz képest. Már a gyerekeknél megfigyelhető, hogy minél több időt töltenek a szabadban, természetes fényviszonyok között, annál kisebb a rövidlátás kialakulásának az esélye. Felnőtt korban, a munka világában, főként irodai környezetben egyre nagyobb a mesterséges világítás aránya, ami azért veszélyes, mert a mesterséges fény elősegíti a szürkehályog kialakulását.
Irodai világítás esetén néhány elvet fontos szem előtt tartani. A szem számára a legjobb a rózsaszínű, a barack vagy bézs színű falfestés, a matt felületek alkalmazása. Ajánlatos kerülni a fluoreszkáló, villogó fényforrásokat, a csillogó felületek kialakítását. Fókuszált fényforrás helyett hasznos a több irányú, egyenletes világítás, így nem alakulnak ki a szemet erőltető erős árnyékok.
A rossz világítás fárasztja és kiszárítja a szemet, homályos látást okozhat. Irodai munka és nem múló tünetek esetén ajánlott a gyors és hatékony hidratálást biztosító műkönny használata. A szemproblémákon túl a nem megfelelően alkalmazott irodai világítás akár fej- és nyakfájást is okozhat. A kék színű fényt kibocsátó izzó pedig felboríthatja az alvás-ébrenlét ciklusát.
Számítógép-monitor és szemszárazság
A számítógép-monitor előtt ülők számára is nagyon fontos a szemvédelem. Ennek egyik hatékony eszköze lehet az UV- és csillogás-szűrő (világos sárga) szemüveg mindennapos használata. Annak, aki monitor előtt dolgozik, ajánlott 30 percenként szünetet tartani. Ilyenkor el kell lazítani a szemet, nyakat, vállat, és érdemes pár perces szemtornát végezni.
A monitor elhelyezésénél figyelni kell a megfelelő magasságra és a szemtől való távolságra. A szem és a monitor ideális távolsága 50–65 cm. A monitor teteje legyen szemmagasságban, így az előtte ülő lefelé néz munka közben, ekkor a szemrés szűkebb, mint előre vagy felfelé tekintés esetében. Ennek a könnyfilm-párolgás szempontjából van jelentősége: a szűkebb szemrés kisebb mértékű könnypárolgást eredményez, kevésbé alakulnak ki a szemszárazság tünetei.
A szem nedvesítése érdekében a rendszeres és tudatos pislogásnak is nagy jelentősége van. Míg a monitor irányába történő lefelé tekintés a könny párolgását csökkenti, a pislogással minden esetben friss könnyfilm kerül a szemfelszínre, ami védi a szaruhártyát. Amennyiben a monitor előtt töltött idő extrém hosszúságú, esetleg egyéb, könnyfilmet veszélyeztető tényező is fennáll, tartósítószer-mentes, hatékony hidratálást biztosító műkönny használható.
Az irodai levegő minősége
A könnyfilm párolgása függ a levegő páratartalmától is: a száraz levegő kiszárítja a szemet. A jól beállított légkondicionáló kb. 50%-os páratartalmat biztosít. A megfelelő páratartalomra fűtés esetén is érdemes odafigyelni: ha az nem éri el a kb. 40-60%-os értéket, alkalmazzunk párásító berendezést.
dr. Kazai Anita